§ 1 Postanowienia ogólne
  1. Fundacja pod nazwą Fundacja Kultury Języka Polskiego DOBRZE POWIEDZIANE, zwana dalej Fundacją, ustanowiona została przez: Krzysztofa Bukowskiego i Witolda Sadeckiego, zwanych dalej Fundatorami, aktem notarialnym przed notariuszem Iwoną Palmirską w kancelarii notarialnej w Krakowie przy ulicy Kieleckiej 25A za numerem repertorium A 8258/2010.
  2. Fundacja prowadzi działalność na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203) oraz postanowień niniejszego statutu.
  3. Fundacja posiada osobowość prawną.
  4. Siedzibą Fundacji jest miasto Kraków.
  5. Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym dla właściwego realizowania celów społecznych i gospodarczych Fundacja może prowadzić działalność również poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
  6. Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
  7. Fundacja używa pieczęci okrągłej z napisem w otoku Fundacja Kultury Języka Polskiego DOBRZE POWIEDZIANE oraz pieczątek z danymi identyfikacyjnymi Fundacji.
  8. Fundacja została powołana na czas nieokreślony.
  9. Nadzór nad Fundacją sprawuje minister właściwy ds. kultury i dziedzictwa narodowego.
  10. Fundacja może tworzyć oddziały lub inne jednostki organizacyjne (towarzystwa, koła i kluby przyjaciół fundacji).
  11. Realizacja zadań statutowych Fundacji może być prowadzona we współpracy z innymi podmiotami, w tym w szczególności poprzez wspieranie przez Fundację innych organizacji pożytku publicznego.
  12. Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.
§ 2 Cele Fundacji

Celami Fundacji są:

  1. dbanie o poprawność językową w mediach, grupach społecznych i środowiskach oraz przeciwdziałanie wulgaryzacji i zubożeniu języka;
  2. promowanie języka polskiego w różnych grupach społecznych;
  3. współpraca z placówkami, organizacjami krajowymi i zagranicznymi oraz instytucjami publicznymi działającymi na rzecz kultury języka;
  4. prowadzenie i wspieranie działalności edukacyjnej, kulturalnej oraz oświatowej w społeczeństwie polskim i polonijnym w zakresie szerzenia kultury języka polskiego;
  5. skupianie wokół idei Fundacji przedstawicieli różnych środowisk zawodowych w kraju i za granicą - wspierających jej cele;
  6. wzmacnianie poczucia odpowiedzialności obywateli za kształtowanie i pielęgnowanie poprawnej polszczyzny;
  7. wzmacnianie roli instytucji kształtujących poziom języka w życiu publicznym;
  8. poszukiwanie rozwiązań w zakresie poprawności języka polskiego w różnych dziedzinach nauki i techniki, zwłaszcza w nowych dyscyplinach (np. w informatyce);
  9. nawoływanie do stosowania nazw polskich (oraz ich poprawnych form gramatycznych i ortograficznych) dla nowych towarów lub usług;
  10. szerzenie wiedzy o języku i jego roli w kulturze, w podtrzymywaniu tradycji narodowej, pielęgnowaniu polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
  11. upowszechnianie szacunku dla regionalizmów i gwar, a także przeciwdziałanie ich zanikowi;
  12. współudział w prowadzeniu badań naukowych;
  13. podejmowanie wszelkiej innej działalności służącej realizacji celów Fundacji.

Dla osiągnięcia swego celu Fundacja może wspierać działalność osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej oraz osób fizycznych, których działalność jest zbieżna z jej celem.

Powyższe cele Fundacja realizuje poprzez:

  1. przeprowadzanie audytów poprawności językowej stron internetowych firm, organizacji, instytucji;
  2. tworzenie raportów o stanie języka polskiego w różnych grupach społecznych i środowiskach;
  3. przeprowadzanie konkursów badających poziom kultury języka polskiego;
  4. organizowanie poradnictwa językowego dla instytucji wydawniczych, oświatowych, społecznych, zakładów pracy oraz szerokich rzesz miłośników języka ojczystego;
  5. organizowanie szkoleń, spotkań, seminariów i konferencji mających na celu przybliżenie problemów stanowiących przedmiot działania Fundacji innym osobom i instytucjom;
  6. prowadzenie działalności wydawniczej, radiowej i telewizyjnej oraz organizowanie wspólnych w zakresie objętym celem Fundacji;
  7. prowadzenie kursów przygotowujących do matury, egzaminów na studia bądź innych egzaminów dla młodzieży i osób dorosłych;
  8. wydawanie i inicjowanie prac dotyczących praktycznych zagadnień językowych;
  9. współudział w prowadzeniu badań naukowych.
§ 3 Majątek i dochody Fundacji
  1. Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w wysokości 2800 zł oraz środki pieniężne i inne mienie uzyskane lub nabyte przez Fundację w toku jej działania.
  2. Dochody Fundacji pochodzą z:
    1. darowizn, spadków, zapisów od rezydentów i nierezydentów, sponsoringu;
    2. dotacji oraz subwencji krajowych i zagranicznych osób prawnych;
    3. zbiórek publicznych i imprez organizowanych przez Fundację lub na jej rzecz;
    4. depozytów bankowych oraz innych form lokowania środków pieniężnych, w tym z odsetek bankowych;
    5. gospodarowania własnym majątkiem ruchomym i nieruchomym.
  3. Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej lub obcej w bankach krajowych lub zagranicznych - zgodnie z przepisami polskiego prawa.
  4. Majątek Fundacji służy do realizacji jej celów i w całości jest na to przeznaczony.
  5. Dochody pochodzące z darowizn, spadków, zapisów, dotacji oraz subwencji mogą być użyte na realizację jakiegokolwiek celu Fundacji, chyba że ofiarodawca oznaczy cel objęty zakresem działania Fundacji.
  6. Fundacja może tworzyć fundusze, w tym o charakterze celowym, zgodnie z wolą ofiarodawcy sygnowane jego nazwiskiem lub nazwą.
  7. Przyjęcie przez Fundację darowizny lub spadku nie może spowodować przejęcia przez Fundację długów przewyższających wartość mienia przyjmowanego.
  8. Władze Fundacji wprowadzają zakazy dotyczące:
    1. udzielania pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem fundacji w stosunku do jej członków, członków organów oraz osób, z którymi pozostają oni w związku małżeńskim lub w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub są związani z tytułu przysposobienia opieki lub kurateli zwanych dalej osobami bliskimi,
    2. przekazania jej majątku na rzecz jej członków, członków organów oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeśli następuje bezpłatne przekazanie lub przekazanie na preferencyjnych warunkach,
    3. wykorzystania majątku na rzecz jej członków, członków organów oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu organizacji,
    4. zakupu na szczególnych zasadach towarów i usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie ich organów oraz ich bliscy.
  9. Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swym majątkiem.
  10. W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
  11. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia jej Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
§ 4 Władze Fundacji
  1. Zarząd Fundacji składa się z nie więcej niż pięciu osób, w tym prezesa, powoływanych przez Fundatorów na roczną kadencję.
  2. Skład Zarządu każdorazowo powołują i odwołują Fundatorzy, również przed upływem kadencji, w drodze uchwały podjętej jednomyślnie.
  3. Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
  4. Fundatorzy powołują spośród siebie Prezesa Zarządu.
  5. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
  6. Do zadań Zarządu należy w szczególności:
    1. uchwalanie rocznych planów działania Fundacji oraz planów finansowych,
    2. uchwalanie regulaminów,
    3. sprawowanie zarządu nad majątkiem Fundacji,
    4. ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia dla pracowników Fundacji,
    5. podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nie przekazanych do kompetencji innych organów,
    6. przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji.
  7. Zarząd podejmuje decyzje na posiedzeniach, w formie uchwał - zwykłą większością głosów jego członków obecnych na posiedzeniu Zarządu.
  8. O posiedzeniu muszą być powiadomieni wszyscy członkowie Zarządu.
  9. Zarząd może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Fundacji.
  10. Zarząd co roku, do dnia 30 września, zobowiązany jest przedkładać roczne sprawozdanie z działalności Fundacji.
  11. Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek:
    1. złożenia pisemnej rezygnacji na ręce Fundatorów,
    2. utraty praw obywatelskich na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,
    3. śmierci członka Zarządu.
  12. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz w roku.
  13. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes, przesyłając informację o terminie telefonicznie lub pocztą elektroniczną z potwierdzeniem odbioru.
  14. O posiedzeniu muszą zostać poinformowani wszyscy członkowie Zarządu.
  15. Zarząd podejmuje decyzje za pomocą uchwał zwykłą większością osób, jeśli dalsze postanowienia statutu nie stanowią inaczej. W przypadku równego rozłożenia głosów decyduje głos prezesa Zarządu.
Sposób reprezentacji
  1. Oświadczenia woli w imieniu Fundacji, w tym w sprawach majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 2, składają dwaj członkowie Zarządu działający łącznie.
  2. W sprawach dotyczących zatrudniania pracowników oraz w sprawach związanych z zaciąganiem zobowiązań majątkowych powyżej 5 000 zł (pięciu tysięcy złotych) wymagany jest podpis trzech członków Zarządu działających łącznie, w tym Prezesa.
§ 5 Postanowienia końcowe
Zmiana Statutu

Zmian w statucie Fundacji dokonuje Zarząd bezwzględną większością głosów, przy obecności prezesa Zarządu. Zmiany statutu mogą dotyczyć całości dokumentu lub jego poszczególnych części.

Połączenie z inną fundacją
  1. Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
  2. Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
  3. W sprawach połączenia z inną fundacją decyzję podejmuje Zarząd Fundacji bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej trzech członków uprawnionych do głosowania.
Likwidacja Fundacji
  1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustawiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
  2. Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały.
  3. Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji fundacji mogą zostać przeznaczone mocą uchwały Zarządu Fundacji na rzecz działających w Polsce fundacji o zbliżonych celach.
  4. O likwidacji Fundacji Zarząd Fundacji zawiadamia właściwego ministra kultury i dziedzictwa narodowego.